iOS 5 Untethered Jailbreak çıktı! ve nasıl yapılır?


Önemli!
Lütfen JailBreak yapmadan önce uyarıları okuyunuz.
1- Sürümünüzün 5.0 yada 5.0.1 olması gerekmektedir.
2- 5.1 sürümü yüklüyse JailBreak yapamazsınız!
3- Cihazınız AT&T, Verizyon vb. ise araştırmadan JailBreak yapmayınız.
4- Sim kilitli cihazlar için Firmware sürümünüzü kontrol ediniz, çünkü bazı sürümlerde SimUnlock yapamıyorunuz.
5- Cihazınız iPhone 4S, iPad2 gibi A5 işlemci kullanıyorsa bu anlatımdaki JailBreak işe yaramaz.

Önemli linkler:
iOS 5.1 https://www.hakandemirel.com.tr/ios-5-1-cikti-indirilmeye-hazir
A5 (iPhone4S, iPad2) JailBreak https://www.hakandemirel.com.tr/iphone-4s-ve-ipad2-ios5-untethered-jailbreak-cikti-ve-nasil-yapilir

Uzun zamandır beklenen iOS 5 Untethered JailBreak dün iOS 5.0.1 ile yayınlandı. iPhone Dev Team ve Chronic Dev Team adlı iki grubun ortak çalışmasıyla, yayınlanan “Jailbreak” temelde iki farklı şekilde yapılıyor. Biri Tethered diğeri ise Untethered. Tethered versiyonu geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı fakat Thered versiyonunda telefonunuzu kapattıktan sonra açmak için tekrar Jailbreak yapmanız gerekiyordu. Untethered modunda ise bir kez bu işlemi yaptıktan sonra açıp kapatsanız da sonuç değişmiyor.

iOS 5.0.1 ‘in Desteklediği Cihazlar
iPhone 4 (GSM – CDMA)
iPhone 3GS
iPod touch 4G
iPod touch 3G
iPad 1

iPad2 ve iPhone 4S kullanıcıları şu an için biraz daha beklemek zorunda. Çünkü yayınlanan Jailbreak sürümleri A5 işlemciler ile uyumlu değil.

Notlar:
Cihazınızın sürümü 5.0.1 değilse iTunes üzerinden hemen güncellemelisiniz, çünkü 5.0.2 yayınlandığı zaman 5.0.1 JB yapmanız için host dosyasına çeşitli ayarlar yapmanız gerekecek. Şu anda güncelleme yaparsanız hem daha sağlıklı hemde bir çok ayarı yapmak zorunda olmayacaksınız.

Eğer cihazınızı daha önce 5.0.1 Tethered olarak JB yaptıysanız baştan Untethered JB yapmanıza gerek yok. Cydia üzerinden Tethered versiyonu Untethered’e dönüştürebilirsiniz. Bunun için Corona uygulamasını yüklemelisiniz. Uygulama yükleme konusunda sıkıntı çekiyorsanız yine JB yapıyormuş gibi redsn0w 0.9.10 uygulamasını çalıştırıp install Cydia işaretini kaldırarak tekrar yükleme yapabilirsiniz.

Cihazınızda 5.0 yüklü ise JB yapmayı denemeyin, bazı cihazlarda açılışta kısır döngüye girmekte ve telefon açılmamakta. Bu yüzden 5.0.1’e yükselterek hem en yeni sürümü yüklemiş hemde doğru sürüme JB yapmış olacaksınız.

Dosyalar

Uygulama

1- Öncelikle iPhone’unuzu iTunes aracılığı ile yedeklemesini yapınız. Telefon rehberi için Google Contacts, Outlook yada Turkcell kullanıcıları için Turkcell Yedekleme yazılımını kullanabilirsiniz. Şu ana kadar veri kaybı sorununa denk gelmedik. Whatsapp yazışmalarına kadar yedeklerimiz gerei geldi.

2- Redsn0w yazılımını açınız, “Extras” bölümüne giriniz ve “Select IPSW” seçiniz. Gelen pencereden inrmiş olduğunuz IPSW uzantılı iOS 5.0.1 ait dosyayı seçiniz. Daha sonra ekranda “Successfully” içerikli bir mesaj alacaksınız, bu mesaja OK diyerek geçiniz. Daha sonra Back tuşu ile geri geliniz.

3- Gelen ekranda Jailbreak yazan butona basınız, seçeneklerden Install Cydia (5.0.1 sürümüne ilk defa JB yapanlar için) işaretli olacak şekilde Next butonuna basınız.

4- Ekranda ki yönergeler doğrultusunda cihazınızı DFU moda alınız.

Cihazı DFU Moduna almak:
1- 3sn açma kapama tuşuna basılı tutunuz.
2- Açma kapama tuşundan elinizi çekmeden home tuşuna 10sn basılı tutunuz
3- Son olarak elinizi açma kapama tuşundan çekerek, cihazınız DFU moda girene kadar eliniz home tuşunda basılı tutunuz.

5- Cihazınız daha sonra yeniden başlayacaktır ve açıldığından emin olduktan sonra Untethered JailBreak’i başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Kurulum sonrasında sadece Cydia yüklü geleceğinden, ayrıca Installous’uda kurmalısınız. Installous, Jailbreak’li telefonlarda AppStore görevi görmektedir. Installousu yüklemek için Cydia’yı açıyoruz ve kendine gelmesini bekliyoruz (bu arada yeni dosyaları çekmeye çalışmaktadır.) Cydia normale döndükten sonra Manage kısmına giriyoruz, oradanda Sources kısmına giriyoruz ve sağ üst köşedeki Edit butonuna basıyoruz. Daha sonra sol üst köşedeki Add butonuna basarak Installousu indirebileceğimiz repo adresini giriyoruz. Adres kısmına cydia.hackulo.us girerek add diyoruz. Gelen uyarıyı onaylıyoruz. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra Search bölümüne Installous yazarak arama yapıyoruz. Ekranda Installous yüklemesini gördüğünüzde üstüne basarak yine sol üst köşeden Install diyoruz. Bu şekilde Installous’un da kurulumunu gerçekleştirmiş oluyoruz.

Eğer JB işleminden sonra Cydia beyaz ikonda kalıyorsa Jailbreak işlemini tekrarlayınız fakat Install Cydia seçeneğini kaldırınız. Tekrar başlattığınızda düzelecektir.

iOS 5 ile gelen Notificatin Center bölümü ile ilgili çeşitli değişiklikle yapabiliyoruz. Yine Cydia Search’den SBSettings araması yaparak gelen yazılımı yükleyebilirsiniz. Bu yazılımı Notification Center bölümüne entegre etmek için Ayarlar > Bildirimler > (Alt kısımlarda SBSetting) olan seçeneğe basıyoruz ve uygulamayı açık konumuna getiriyoruz. Artık Notification Center bölümünden 3G, Data, WiFi, Location, Airplane, Bluetooth, Brightness vb ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca yine Cydia üzerinden SBSettings’e eklemeler yapabilirsiniz

 

Hakan Demirel

pcanalist.com kurucularından Hakan Demirel, özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 
Önceki yazıyı okuyun:
Fransız Mallarına Boykot

Pek sevgili Sarkozy oy toplamak amacıyla ermenlilere yalakalık olsun diye Türkiye'yi karşısına almaya hazırlanıyor. Eğer yasa tasarısı kabul edilirse Ermeni...

Kapat