Faydalı Bilgiler

Les Paul 96 Yaşında

  • 0 Comment
  • 9 Haziran 2011
About Hakan Demirel

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Social Links

Google birçok özel gün gibi 9 Haziran 1915 yıllarında üretimine başlanılan Les Paul gitarlarıda unutmadı.Google hazırlamış olduğu bu doodle diğerleri gibi çok orjinal olmuş neden mi?= mouse logonun üzerine getirince notalar çıkıyor İşte size Les Paul gitarların Vikipedi‘den alınan dosyası;

Les Paul (veya gerçek adıyla Lester William Polsfuss) (9 Haziran, 1915-13 Ağustos, 2009) 9 Haziran 1915 yılında Waukesha, Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Müziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı. Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul, kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı. Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul, 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olarak para kazanmaya başladı. 17 yaşında iken 1930′ların ünlü country grubu Rube Tronson’s Cowboys ile turnelere katıldı, hemen sonrasında ise liseden ayrılarak kendini tamamen müziğe verdi. İlk iki albümünü 1936 yılı içinde çıkardı.

Les Paul’ün günümüzde modern müzikteki en önemli figürlerden biri olmasının ana sebebi yalnızca usta gitaristliği değil, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri takip eden bir müzisyen karakterinde olmasıdır. Les Paul 1930 yılların ortalarında satılan elektro gitarlardan ana hatlarıyla memnun olmadığı için kendi elektro gitarını geliştirmeye karar verdi. Buna karar vermesinde en önemli etken kullandığı yarı-akustik gitarların sahnede mikrofonlar ile manyetik girişim yapması ve bunun herkesi rahatsız eden yüksek sesli geri beslemeye (feedback) yol açması idi. Bu problemi ortadan kaldırmak için ilk gitar tasarımı denemelerine 1930′ların ortalarında başladı. En son tasarladığı ve sahnede çok sıklıkla kullandığı “The Log” isimli gitarı, çoğu uzman tarafından ilk modern elektrik gitar olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple Les Paul, müzisyen kişiliğinin dışında mucit kişiliği ile de önemli bir sanatçıdır.

Ayrıca;

Les Paul bir ara üretimi durdurmuş, fakat birçok ünlü sanatçının bu gitarı tercih etmesiyle tekrar üretimi devam etmiştir.

Özellikleri
Üretim periyodu: 1952 – 1960 , 1968 – günümüz
Gövde tipi: Solid
Neck bağlantısı: Set
Boyutu: 24.75″
Gövde malzemesi: Maun, Akçaağaç
Neck malzemesi: Maun
Klavye malzemesi: Abanoz, Gülağacı
Köprü: Tune-o-matic
Manyetikler: 2 adet Burst Bucker Pro Humbucker (İlk yıllarda P-90 single coil kullanılırdı)
Üretim renkleri (Genellikle kullanılan ahşabın doğal rengi kısmen/tamamen korunur)
Heritage Cherry Sunburst, Honey Burst, Vintage Sunburst, Ebony, Wine Red

Leave a Comment