Konu Dışı

Apple Ne Kadar Büyük?

  • 0 Comment
  • 22 Nisan 2012
About Hakan Demirel

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Social Links

Apple’ın nasıl bir fenomen olduğunu Best Computer Science Degrees tarafından hazırlanan inforgrafikte görüyoruz.

On yıl’a yakın bir süredir ürünlerinin tasarım anlayışına, satış mağazalarından ürün lansmanlarına kadar tüm dünyada fenomen haline gelen Apple’ın yaratıcı Steve Jobs hayatta olmasada Apple hala milyonlarca insanı içine alan çılgınlığın bir ifadesi olmaya devam ediyor.

Hazırlanan infografik, bu çılgınlığın boyutlarını gözler önüne seriyor. Bilgilere göre 2011 yılı satışlarından elde ettiği kar 128 milyar dolar. İnfografikte bu rakamın ne kadar etkileyici olduğu, Yeni Zelanda, Suriye, Tunus, Slovakya ve Bulgaristan gibi ülkelerin ekonomileriyle karşılaştırılarak ortaya konmuş. Belirtilene göre Apple’ın 128 milyar dolarlık satış geliri, aralarında 160 ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasından daha yüksek.

ABD’de borsasındaki 20 büyük şirketin karşılaştırıldığı tabloda da gövde gösterisi yapıyor. Şirket, 508 milyar dolarlık değeriyle en yakın rakibi Exxon’a 111 milyar dolarlık fark atmış durumda. Apple’ın neredeyse ikiye katladığı şirketlerin arasında IBM, Google, General Electric, Coca Cola, Intel ve P&G gibi devler yer alıyor.

Apple ürünlerinin yakaladığı müthiş satış grafiğine ait infografikte yer alan bazı veriler ise şöyle:

  • Yeni iPad satışa sunulmasının ardından ilk 72 saatte 3 milyon adet satılmış,
  • Her bir dakikada 694, saniyede ise 11 iPad satılıyor,
  • 2008 yılından bu yana satılan iOS işletim sistemli cihaz sayısı 200 milyon. Bu rakam 2008 yılından bu yana satılan araba sayısından sadece 13 milyon daha az.
  • 2011 yılında satılan 72 milyon iPhone’un toplam ağırlığı Eyfel Kulesi’nin ağırlığına eşitmiş.
Leave a Comment