Faydalı Bilgiler

Engelli Sitelere ZenMate İle Giriş

  • 0 Comment
  • 17 Şubat 2014
About Hakan Demirel

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Social Links

ZenMate, engellenmiş sitelere VPN benzeri bağlantı kurmanızı sağlayan Google Chrome eklentisi.

Kullanmak için tek yapmanız gereken Chrome Web Mağazasından eklentiyi Google Chrome’a yüklemek ve yönergelere göre üye olmak. Üyeliğin amacı tek hesap üzerinden farklı makinelerde ZenMate eklentisini kullanabilmek.

Simon Specka ve Markus Hanel tarafından tasarlanan bu eklenti ücretsiz. Yapılan açıklama göre de ilerde ücretli olması söz konusu değilmiş. Eklentinin ücretsiz olmasının yanısıra diğer VPN sağlayıcılarına göre çok hızlı çalışması.

ZenMate’i kullanmaya başladığınızda hem VPN teknolojisini kullanmış oluyorsunuz, hem de platformunda kendine has şifrelenmiş veri transferi (https benzeri) imkanından yararlanıyorsunuz. ZenMate’in çalışma mantığıyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Temel olarak; ZenMate’in Chrome eklentisini yüklediğinizde lokasyonunuza göre en yakın ZenMate sunucusuna bağlanıp tüm işlemlerinizi o sunucu üzerinden geçiriyorsunuz, yani aynı VPN’de (wikipedia) olduğu gibi. ZenMate bu işlemin üzerine yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm veri transferini kendine özel veri şifreleme mekanizması üzerinden geçiriyor. ZenMate’in en büyük özelliklerinden biri de çoğu internet kullanıcısı için karışık ve fazla teknik gelecek tüm bu işlemleri, tek bir tık ile kullanabilmenize olanak vermesi.

Şu an için 5 sunucu lokasyonu üzerinden hizmet veren ZenMate ilerde bu sunucuları ve lokasyonları arttırmayı hedefliyor. Ayrıca Chrome’dan sonra Firefox eklentisine sahip olmak da şirketin önem verdiği geliştirmeler arasında.

Daha detaylı incelemek için https://zenmate.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme:

ZenMate artık iOS App, Android App ve Firefox eklentisi olarak kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Mobil cihazlarınızda tek yapmanız gereken iOS için AppStore, Android için Google Play Store’a giriş yaparak ZenMate uygulamasını indirmek. Firefox için ise Firefox eklentiler sayfasına girerek ZenMate eklentisini Firefox’a eklemek olacaktır.

Leave a Comment