Faydalı Bilgiler

Facebook kişisel bilgileri kaydediyor

  • 0 Comment
  • 16 Mayıs 2011
About Hakan Demirel

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Social Links

Sosyal medya’da sürekli facebook’un bilgilleri kaydettiği, sakladığı hatta yeri geldiğinde paylaştığı haberleri sürekli dolaşıyor. Facebook bunu resmi olarak doğrulamasada bana göre bu haberler kesinlikle doğru.

Facebook yeni çıkarmış olduğu bir özellikle benim açımdan bu haberleri doğruladı. Özelliğin adı “Facebook Profil Bilgilerini İndirme”.

Bu özelliğe şöyle bir açıklama getirmiş internetteki bazı arkadaşlar, Hesabınızı kapatıp tekrar açtığınız zaman tüm bilgileriniz hiç silinmeden geri geliyor!

Bana göre bu tamemen Facebook’un bilgileri neden tuttuğu sorusunu kamufle etmek için çıkardığı bir özellik. Tesadüf eseri gördüğüm özelliği yine tesadüf eseri bu ne ki diye denedim.

Facebook profilinizin Hesap Ayalarları kısmında şöyle bir ibare var Bilgilerini İndir (daha fazla bilgi al) .

Bu bağlantıya tıkladığınız zamanda sizi https://www.facebook.com/download/?h=9498499465498796874949 bu tarz bir sayfaya yönlendiriyor.

Görüntülerdeki sayfalar gelmeden önce size dosyalarınızın hazırlandığı ve hazır olduğunda bununla ilgili indirme bağlantısı içeren bir eposta gönderileceği söyleniyor. Ortalama 1-2 saat içinde bu maili alıyorsunuz. Linke tıkladıktan sonra sizden güvenlik nedeniyle hesap şifrenizi girmenizi istiyor o şifreyide girdikten sonra indirme işlemi başlıyor. Asıl ciddiye alınacak konu ise inen dosyanın içeriği.

Facebook hesabınızı oluşturduğunuzdan indirme anına kadar olan tüm yüklenmiş fotoğraf, video, içerik, paylaşımlarınız vb. bilgiler tek tek ayırılmış, yüklenmeden önce ki dosya isimleri ile birlikte arşivlenmiş şekilde çıkıyor. Ayrıca yine bilgisayarda çalışabilecek şekilde tüm profilinizin ve sayfalarınızın html versiyonuda indirmiş olduğunuz rar’lı dosyada mevcut. Sanki internette geziyormuş gibi sayfalarda gezebiliyorsunuz.

Yine dikkatimi çeken bir nokta da gizlediğiniz bilgilerin bu html dosyalarında açık bir şekilde görünüyor olması. Örn; Doğum tarihinizi kimsenin görmesini istemiyorsanız bunu facebook.com üzerinden bilgiler bölümünde gizleyebiliyorsunuz. Fakat bilgisayarınıza inen dosyada hiç gizlenmemiş şekilde görünüyor.

Ayrıca aşağıdaki linkleri incelemekte de fayda var diye düşünüyorum.

https://www.milliyet.com.tr/facebook-uyelerinin-kisisel-bilgileri-internette/dunya/sondakika/29.07.2010/1269889/default.htm
https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/10944027.asp
https://www.ntvmsnbc.com/id/25095936/
https://www.ntvmsnbc.com/id/24998830/

Leave a Comment