1957’den Günümüzde Programlama Dilleri

ABD merkezli web barındırma hizmeti veren Rackspace, yıllar içerisinde programlama dillerinin değişimini gösteren oldukça ilgi çekici bir infografik yayınladı. 1957 yılından ve Fortran ile başlayan infografikte sırasıyla Cobol, Basic, C, Pascal, C++, Perl, Python, Ruby, PHP, JAVA, Javascript ve son olarak da Ruby framework’ü olan Ruby on Rails yer alıyor.

Her programlama dilinin geçmişi hakkında kısa bilgiler ve ufak bir kod örneği yer alan infografiğin en son bölümünde ise Mayıs 2011 itibariyle bu dillerin yaygınlığını gösteren ek bir tablo da yer alıyor. Tabloya göre şu anda en popüler yazılım dili Java. Hemen ardından ufak bir fark ile C geliyor. Ardından ise C++, C# ve PHP yer alıyor.

Her ne kadar infografikte sadece en çok öne çıkan programlama dillerine yer verilmiş olsa da, dışarıda kalanlara da en azından kısaca değinilse daha güzel olabilirmiş…

Hakan Demirel tarafından

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir