Faydalı Bilgiler

Uygulama Yüklemeden iPhone’da Hafıza Nasıl Temizlenir?

  • 0 Comment
  • 6 Eylül 2017
About Hakan Demirel

Özel bir şirkette Front-end Developer olarak çalışmakta. Twitter üzerinden @hakandemirel hesabını takip edebilir yada hakandemirel.com adresinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Social Links

Bilindiği üzere Apple’ın akıllı telefonu iPhone’a ekstra olarak hafıza kartı yada hafıza arttırma yapılmıyor (lightning girişinden takılan aksesuarlardan bahsetmiyorum, bence çok kullanışsız).

Özellikle 16GB kullananlar çok iyi bilir, sürekli yedekleme yapmak, bir şeyler silmek zorunda kalınıyor. AppStore’da hafıza temizlediğini söyleyen bir çok uygulama mevcut fakat Apple, Store’da yayınlanan uygulamaların telefona çok fazla müdahale etmesine izin vermediğinden dolayı bulduğunuz uygulamaların pek başarılı olduğunu söyleyemem. JailBreak yapan kullanıcılar için böyle şeyler problem olmuyor, çünkü JailBreak’li telefonlar için bir sürü uygulama ve yöntem mevcut.

Fakat şimdi size anlatacağım yöntem ile herhangi bir uygulama indirmenize gerek kalmadan, iPhone’un içinde bulunan bir özellikle nasıl yer açabileceğinizi anlatacağım.

1- İlk olarak Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı bölümüne girerek Saklama Alanı bölümünden ne kadar boş alanınız kaldığını kontrol edin.

2- Kontrolü yaptıktan sonra Ayarlar’dan çıkın iPhone’un içinde bulunan iTunes Store uygulamasını açın. Alt menüden Filmler sekmesine dokunun, açılan ekranda Kiralık Filmler bölümüne dokunun. Daha sonra boyutu büyük olan bir film bulun. Ben Yüzüklerin Efendisi’ni seçtim, ortalama 8GB’a yakın boş yer istiyor. Kirala yada Satın Al (bazen kirala bazen de satın al butonuna dokunduğunuzda temizleme işlemi yapıyor) butonuna dokunun, merak etmeyin siz onay vermedikçe ücret çekimi yapmayacak. Bir süre Kirala butonu dönüp duracak, işte tam bu bölümde iPhone telefonda yeteri kadar yer olmadığı için gereksiz dosyaları silmeye başlıyor. Sonunda da size “İndirilemiyor, yeterli saklama alanı yok.” şeklinde uyarı verecek.

3- Şimdi tekrar birinci maddede ki menüye giderek Saklama Alanı bölümünden tekrar boş alanınızı kontrol edin. Telefonunuzda yüklü uygulama yoğunluğuna göre 1-5GB arasında yer açıldığını göreceksiniz.

Videolu Anlatım:

Leave a Comment